ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

همه چیز در مورد ابزار کاربردی System Configuration

حتما شما ویندوز را میشناسید ویندوز ها محصولات کمپانی مایکروسافت هستند و هر کدام  از آنها ابزار های مختلف با کاربرد های گوناگونی دارند و ما در این قسمت از آموزش های تک آموز به بررسی و آموزش ابزار مهم و کاربردی System Configuration که شما به طور حتم باید با آن آشنا شوید پس اگر مایل به یادگیری این ابزار هستید با تک آموز همراه شوید.

ابزار System Configuration به اجرا و فعالیت سیستم و سرویس های موجود در ویندوز مربوط می‌شود، ابزار System Configuration است. یکی از فواید این ابزار تنظیم سرویس های اجرا شونده است که با این عمل می‌توانید سرعت سیستم خود را بهبود ببخشید. برای اجرا کردن این برنامه، کافیست از طریق استارت منو یا کنترل پنل وارد پوشه‌ی Windows Administrative Tools شوید و آن را باز کنید. همچنین با جستجوی عبارت System Configuration در قسمت جستجو یا کرتانا، این برنامه قابل دسترسی است.

سربرگ General:

این قسمت مربوط به بارگذاری و شروع کل ویندوز، درایور سخت‌افزارها و تمام سرویس ها است. ۳ گزینه برای این قسمت وجود دارد:

  • Normal startup: این گزینه باعث بارگذاری تمام سرویس‌ها و درایورهای پیش‌فرض و نصب شده می‌شود. اگر می‌خواهید که ویندوز به صورت عادی اجرا شود، باید این گزینه فعال باشد.
  • Diagnostic startup: با انتخاب این گزینه، فقط سرویس‌ها و درایورهای اصلی و بنیادی که برای اجرای ویندوز نیاز هستند، باگذاری می‌شوند. سخت‌افزار هایی مثل چاپگر، کارت تبدیل و … غیرفعال می‌شوند. همچنین اگر نرم‌افزار متفرقه‌ای که اجرا کننده‌ی سرویس باشد را نصب کرده باشید، اجرا نخواهد شد. این گزینه برای مواقعی است که شما درایور یا برنامه‌ای نصب کرده‌اید که اجرای آن‌ها باعث مختل شدن اجرای سیستم می‌شود و شما نمی‌توانید آن را در حالت عادی ویندوز حذف یا غیر فعال کنید. با فعال کردن این گزینه و ریست کردن کامپیوتر، می‌توانید به راحتی این موارد را غیر فعال یا حذف کنید.
  • Selective startup: این گزینه هم برای انتخاب دستی موارد دلخواه برای اجراست. سرویس‌های سیستم، برنامه‌هایی که به صورت خودکار اجرا می‌شوند و بوت اصلی، قابل تنظیم هستند.

سربرگ Boot:

همان‌طور که می‌دانید برای اجرای ویندوز، سیستم باید از مسیری به نام بوت عبور کند. در این سربرگ شما می‌توانید جزئیات بوت را تنظیم کنید. اگر شما چند سیستم عامل را روی یک رایانه نصب کرده باشید، طبعا باید چند آدرس برای بارگذاری داشته باشید که در این پنجره نمایش داده می‌شوند. شما می‌توانید آدرس سیستم عامل پیش‌فرض را تعیین کنید.

مواردی دیگری که قابل تنظیم هستند:

  • اجرای حالت امن که قبلا در این مطلب
  • عدم نمایش حالت پیش‌فرض GUI بوت
  • نمایش بوت لوگ (صفحه تنظیم حالت بوت شدن سیستم در هنگام بارگذاری)
  • نمایش ویدیوی اصلی
  • نمایش اطلاعات سیستم عامل

برای همیشگی شدن این تنظیمات، باید گزینه‌ی Make all boot settings permanent را فعال کنید. همچنین می‌توانید فرصت انتخاب سیستم عامل (در صورت داشتن چند سیستم عامل) را هم تغییر دهید.

 

سربرگ Services:

تمامی سرویس های نصب شده و قابل اجرا در این قسمت نمایش داده می‌شوند. شما می‌توانید هر کدام را که خواستید فعال یا غیرفعال کنید. این قسمت به درد کسانی می‌خورد که برنامه های متعددی را نصب کرده‌اند و اجرای این سرویس‌ها باعث کندی سیستم‌شان شده است. با انتخاب تیک هر سرویس می‌توانید به صورت دسته جمعی آن‌ها را فعال یا غیرفعال کنید.

توجه داشته باشید که نباید سرویس های پیش‌فرض سیستم‌عامل را غیرفعال کنید. چرا که این امر می‌تواند باعث اختلال در اجرای سیستم‌عامل شما شود. برای رفع این موضوع، می‌توانید گزینه‌ی Hide all Microsoft services را فعال کنید تا سرویس های بنیادی نمایش داده نشوند.

سربرگ Startup:

این سربرگ شما را به پنجره‌ی Task Manager هدایت خواهد کرد. در این قسمت برنامه‌هایی را می‌بینید که هنگام روشن شدن و بالا آمدن ویندوز به صورت خودکار اجرا می‌شوند. اگر تعداد این برنامه‌ها زیاد باشد، شما باید زمان زیادی را منتظر بارگذاری کامل سیستم صرف کنید. اگر نمی‌خواهید برنامه‌ای به صورت خودکار اجرا شود، کافیست آن را انتخاب و غیرفعال کنید.

نکته: حتما به ردیف Startup impact توجه کنید. این ردیف اهمیت و تاثیر آن برنامه‌ در عملکرد ویندوز یا آن نرم‌افزار را نشان می‌دهد. ممکن است با غیرفعال کردن یکی از این گزینه‌ها، نرم‌افزار مورد نظر به درستی کار نکند. اما به هر حال اگر این برنامه‌ها باعث کند سیستم شدن و اذیت شما می‌شوند، می‌توانید آن‌ها را غیرفعال کنید.

 

سربرگ Tools:

این لیست شامل ابزارهای پر استفاده در ویندوز است. ابزارهایی مثل Task Manager – System Restore – Registry Editor و … که با اکثر آن‌ها آشنا هستید. شما می‌توانید با این لیست، به این ابزارها و پوشه‌ی منبع آن‌ها دسترسی داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار